נתיבים פיננסיים – החזרי מס

מיסוי רילוקיישן

רילוקיישן – הנחיות מס הכנסה והחלטות המיסוי

אם אתם עומדים לעשות רילוקיישן אתם בוודאי מאושרים מהשינוי החיובי בחייכם. רילוקיישן יכול להיות חלום מתוק, מלבד קושי אחד שדווקא די פשוט להבין על אף מה שחושבים, המיסוי. מיסוי רילוקיישן אמנם נשמע מסובך אך יש כמה כללים די ברורים.

מה הבעיה במיסוי רילוקיישן?

כדי להבין מדוע מיסוי בעת רילוקיישן יכול להיות בעייתי צריך להבין את הרעיון שמאחורי מס הכנסה. לכל מדינה יש מס הכנסה וכאשר תושב ישראלי עובד במדינה אחרת, באופן טבעי שתי המדינות ירצו לקבל את אחוז המס מהמשכורת שלו. זה יכול להיות בעייתי מאוד עבור העובד שמשכורת הנטו שלו תתקזז בצורה קשה. כדי לפתור את הבעיות הללו ישנן אמנות מס בין המדינות, כדי להגדיר מי יקבל את התשלום ומה יהיה הגובה שלו. לישראל יש אמנות מס עם רוב המדינות המפותחות, אך עדיין תזדקקו לייעוץ מס לפני רילוקיישן עם יועצים מומחים בתחום, כדי לקבל את התמונה המדויקת לגבי מדינת היעד שלכם.

מה קובע מס הכנסה?

מס הכנסה גובה מהמשכורת שלנו את עיקר המס כאשר האחוז יכול להגיע ליותר מ-20 לרוב העובדים שנהנים ממשכורת גבוהה. אם נוסיף לכך גם את המיסוי של המדינה בה מתגורר ועובד התושב הישראלי נקבל קיצוץ מאסיבי ומשמעותי. מס הכנסה כמובן יתייחס לאמנות מס קיימות ויספק הטבות אך הוא יכול להפסיק את הגבייה לחלוטין, זאת כאשר התושב הישראלי הפוך להיות תושב חוץ. למס הכנסה יש הגדרות ברורות מאוד לשאלה מי ייחשב לתושב ישראלי, כאשר זו נקודה שחשוב להעלות במהלך ייעוץ מס לפני רילוקיישן. הבנת התנאים תעזור לכם להבין את המשכורת שלכם בשנים הבאות.

מי נחשב לתושב חוץ?

• מס הכנסה קובע כי תושב חוץ יהיה אדם שבמשך השנתיים הראשונות מיום המעבר, לפחות 183 ימים בשנה קלנדרית אחת. כדי לשמור על הזכויות שלו תושב החוץ לא יבקר בישראל יותר מ-75 ימים, ואז יוכל להימנע מתשלום המס.

• לתנאי זה מצטרך תנאי נוסף שיכול להיות מבלבל, לגבי מרכז חייו. מרכז חייו של העובד צריך להיות בחו"ל, כמו למשל מסגרת עבודה, נכסים, משפחה וכולה.

• גם לגבי משפחת העובד מגיעות הטבות מס אך מטבע הדברים הן יהיו בתנאים קלים יותר, בעיקר מבחינת זמן השהייה בארץ במהלך תקופה זו.

לסיכום, ייעוץ מס לפני רילוקיישן יעזור להבין בדיוק האם למדינת היעד יש אמנת מס עם ישראל ויעזור לתכנן היטב את המיסוי הצפוי לשנים הבאות, בהתאם לרצונותיו וכוונותיו של העובד.

0723385100
whatsapp-button