נתיבים פיננסיים – החזרי מס

מיסוי רילוקיישן

מיהו תושב חוץ לפי מס הכנסה

לפי מס הכנסה, תושב חוץ הוא כל אדם שאינו מוגדר כתושב ישראלי. תושב חוץ יכול להיות אדם תושב מקורי ממדינה אחרת או תושב ישראלי שעזב מכל סיבה שהיא. לפי החוק, כדי לענות להגדרה של תושב חוץ, אותו אדם צריך לשהות לפחות 183 ימים מחוץ לישראל בכל שנה קלנדרית, לפחות שנתיים רצופות. בשנתיים לאחר מכן כדי להיקרא תושב חוץ, מרכז חייו של התושב צריכים להיות מחוץ לישראל. בכל מה שקשור במס הכנסה רילוקיישן או פעילות עסקית יכולים להיות מושפעים מאוד מתושבות חוץ מבחינת ההכנסה הנקייה.

מה זה אומר מרכז חייו?

מרכז החיים של רוב מי שקורא את המאמר הזה יהיה בישראל, ומדוע? כיוון שאנו גרים בישראל, המסגרת שלנו נמצאת כאן בין אם מדובר על לימודים כלשהם, מגורים או עבודה, המשפחה וכן הלאה. כאשר מרכז החיים, כלומר המשפחה, העבודה או פעילות עסקית כלשהי מתבצעת מחוץ למדינה, מרכז החיים של אותו אדם אינו בישראל. בחינתו של מרכז החיים של אותו אדם תתבצע לפי ההוראות של פקודת מס הכנסה כאשר ההגדרה הזו רלוונטית במיוחד לצרכי מס ותשלומי ביטוח לאומי.

מה ההשלכות מבחינת מס הכנסה?

כל תושב ישראלי חייב לשלם תשלומים קבועים שנקבעו בחוק למס הכנסה, לפי פקודת מס הכנסה. התשלומים הללו חייבים לעבור באופן חודשי או שנתי, לפי סוג העבודה: עובד שכיר או עובד עצמאי. ההבדל בין התשלומים למס הכנסה בין תושב ישראל לבין תושב חוץ שונים ויכולים אף להיות משמעותיים. יש הבדלים גדולים מאוד בין כל המקרים האפשריים בהתאם למקרה זה, למשל: תושב ישראלי שמפיק את עיקר הכנסתיו בחו"ל, תושב חוץ שמפיק את רוב הכנסתיו בישראל, תושב חוץ שביצע רילוקיישן מטעם מעסיק או תושב שעבר להתגורר בחו"ל שלא מטעם העבודה וכן הלאה.

מה חשיבות שוני המיסוי לתושב חוץ?

• תושב חוץ יקבל הטבות ממס הכנסה וזאת במטרה לעודד השקעות זרות בישראל ולהביא לעידוד התעשייה. למשל, לתושב חוץ שמשקיע את כספו באחד מאפיקי ההשקעה בישראל כמו למשל פיקדון בנקאי, יהיה פטור ממס על הרווחים, כמו גן על מכירת מניות, הכנסה מקרנות וכן הלאה.

• אם מדובר בתושב חוץ שמפיק את הכנסותיו בשטחי ישראל, הוא לא יוכל לקבל הטבות מס ממס הכנסה. הטבות יכולות להינתן במידה וניתן פטור בפקודת מס הכנסה לפי אחד הסעיפים או כאשר ישנה אמנת מס רלוונטית בין שתי המדינות.

• מיסוי רילוקיישן יהיה שונה בדרך כלל, כאשר המשכורת של אותו עובד בדרך כלל תיקבע מול המעסיק אחרי שהמעסיק יבחן את שינויי המס. יש גם הבדל בין חברה ישראלי לחברה שאינה ישראל במיסוי רילוקיישן אך בדרך כלל תהליך זה יהיה הרבה פחות מסובך לעובד השכיר.

0723385100
whatsapp-button