נתיבים פיננסיים – החזרי מס

קנס מנהלי

מהו קנס מנהלי ומה ההבדלים בינו לבין עיצום כספי

המושג קנס מנהלי מתייחס להטלת קנס כספי על אדם על ידי רשויות במדינה והוא מהווה בעצם את השורה התחתונה בעניין שעל הפרק. הקנס המנהלי בעצם מחליף את הליך המשפט הפלילי והוא מהווה בעצמו את פסק הדין של המשפט - לו היה יוצא לפועל. מכאן שהקנס הוא גם העונש על העבירה עצמה. על ידי תשלום קנס מינהלי מושגות, מבחינת המדינה שתי מטרות - הרתעה מפני ביצוע חוזר של העבירה המדוברת ( או כל עבירה אחרת ) והקלה על העומס הקיים על בתי המשפט בישראל. כך נחסך הצורך לזמן לדיון וניתן להפנות את הזמן והמשאבים לנושאים אחרים וחשובים לא פחות.

עיצום כספי הוא בעצם סוג של קנס מנהלי המוטל על אזרח באמצעות רשות המיסים (מס הכנסה) בגין אי הגשה במועד של הדו"ח המקוון. העיצום הכספי מוטל על חברות, תאגידים או עובדים עצמאיים המחויבים בהגשת הדו"ח המקוון ולכן לא חל על עובדים שכירים. כאשר מגיעה הודעה בנוגע לעיצום שהוטל על אדם - חשוב מאד שהוא יידע בדיוק מה עליו לעשות בנידון, באיזו דרך עומדת בפניו האפשרות לבקש בקשה לביטול קנס מס הכנסה, הפחתה של הקנס / החוב, בקשת החזרי מס במידה ויש, ובאופן כללי איך יהיה נכון וכדאי להתנהל מרגע קבלת ההודעה. כמו בנושאים אחרים הקשורים בקשר עם הרשויות - מומלץ שאת התהליך ילווה איש מקצוע מעולם החשבונאות.

 

מה כדאי לדעת על קנס מנהלי? וכיצד נפחית את התשלום?

רואה חשבון או יועץ מס מוסמך יודע בדרך כלל לבצע טיפול בחובות של הלקוחות שלו ויודע לנתב את הכספים על מנת שכל הצדדים בנושא יהיה מרוצים. כאשר מדובר על איש מקצוע שמלווה את הנושאים הכספיים של עובד עצמאי - עליו לוודא שדו"חות או מסמכים ממולאים ומוגשים במועד שנקבע לשם כך ולא לאחר מכן. יחד עם זאת ייתכנו מקרים או מצבים שבהם יוטל הקנס המנהלי למרות שהעבירה בחוק בוצעה בתום לב או שלא במתכוון, ובמקרה זה רואה החשבון או יועץ המס הם אלה שיצטרכו לכוון את הלקוח ולסייע לו לפנות אל הרשויות המדוברות, להציג את הנושא ולבקש הקלה בדמות ביטול או הפחתה של סכום הקנס.

קנס מנהלי ניתן גם לראות בתור תשלומי חובות למס הכנסה. יש לשלם את הקנס ולאחר מכן לדון עם איש המקצוע בנוגע לדרך הטיפול או ההתנהלות אתו. אם יחליט אותו אזרח להגיש בקשה לביטול הקנס או להפחתה של הסכום ובקשתו תאושר - יוחזר לו הכסף ששולם. במידה ולא תאושר - הוא יישא גם בהוצאות של ריבית והצמדות שונות לסכום התשלום של הקנס המנהלי המקורי. חשוב מאד לייחס חשיבות גבוהה לנושא של הגשת הדו"ח המקוון במועד הדרוש וכך להימנע מאי נעימויות מול רשויות מס ההכנסה, שלעיתים ההתנהלות שלהן ארוכה והליך ביטול הקנס יהיה ארוך.

מעוניינים להפחית תשלום קנס מינהלי? צרו איתנו קשר

 

צפו גם בחיפושים פופולאריים: תשלום חוב מע"מ / החזר מס הכנסה לשכירים

החזר מס מס הכנסה

0723385100
whatsapp-button