נתיבים פיננסיים – החזרי מס

הוצאות לפועל והדרכים להתמודד איתן

הוצאות לפועל הינן ביצועו הלכה למעשה של פסקי דין כספיים, העוסקים בהתחייבויות כספיות שלא קוימו. מיהם הצדדים בהליך הוצאה לפועל? מהם השלבים בדרך לביצוע הוצלפ? מהו איחוד תיקים ומה חשיבותו?

הצדדים בהליך הוצאה לפועל

כל הליך הוצאה לפועל כולל שני צדדים – זוכה וחייב. הזוכה הוא אדם פרטי או עסק, שיש בידיו התחייבות כתובה מפלוני אלמוני, להעביר כסף על חשבון עסקה, וההתחייבות הזאת לא קוימה. ההתחייבות יכולה להיות צ'ק שחולל ולא כובד בבנק, שטר חוב, הוראת קבע שלא כובדה או אפילו התחייבות מכוח הסכם או חוזה, שיש להם משמעות כספית ואחד הצדדים לא קיים את ההתחייבות שלו על פי ההסכם.

על מנת לממש את ההתחייבות, צריך מי שמחזיק בידיו התחייבות כזאת, לפנות לרשם ההוצאה לפועל ולבקש להוציא לפועל את ההתחייבות. המשמעות – להוציא מהחייב את מלוא הסכום שעליו התחייב, או לכל הפחות חלק גדול ככל האפשר ממנו. משאושרה התביעה שלו כנגד החייב שלא עמד בהתחייבותו, יכול הזוכה לעבור לשלב הבא – ביצוע פסק הדין בפועל. מן הראוי לציין כאן שלרשם בהוצאה לפועל יש מעמד וסמכויות שיפוטיות ומעמדו דומה למעמד של שופט, והוא רשאי לפסוק על הוצאות לפועל של פסקי דין כנגד חייבים.
.
החייב הוא מי שנגדו מוגשת תביעה בהוצאה לפועל, בגין אי קיום התחייבויותיו הכספיות. למרות שמרגע שהוצא כנגדו פסק דין הכל נראה אבוד מבחינתו, המצב איננו כך כלל וכלל. החייב רשאי להתגונן כנגד ההליכים שנפתחו כנגדו, ויש לו שלל אפשרויות. בין השאר, יוכל להתגונן בטענת "פרעתי" – משמע שמסיבות שונות הוא איננו חייב כספים. סוג אחר של הגנה הוא ביצוע איחוד תיקים, ההופך את כל התיקים הקיימים כנגדו לתיק אחד, ומונע מזוכים שונים להטריד את החייב, לפגוע בו, לקחת ממנו כסף או שווה ערך לכסף, או לפתוח כנגדו הליך הוצלפ. נפרד.

הוצאה לפועל

הוצלפ, פשיטת רגל ופירוק חברה

אחת הדרכים של חייב להיחלץ מחובות הינה הכרזה שלו כפושט רגל, או פירוק העסק שלו. בניגוד למה שמקובל לחשוב, רק אדם פרטי יכול להיות מוכרז פושט רגל. ההליך המקביל בחברה או בעסק הינו פירוק העסק.

אדם או עסק יכולים לפשוט מוכרזים פושטי רגל, רק עם ברור שהמשך הליכי הוצאה לפועל כנגדם לא יביאו תועלת לחייבים ולא ניתן להוציא מהם סכומי כסף מעבר למה שכבר מסרו. מרגע שאדם הוכרז פושט רגל, ואחרי תקופת המתנה מסוימת, הוא מקבל הפטר – שמשמעו שמיטת חובות והתחלת חיים חדשים, נטולי חובות.

אם מתנהלים כנגדך הליכי הולאה לפועל, או אם ישנם חייבים שאינם משלמים את חובם זה המקום הנכון עבורך. כדאי ליצור קשר בהקדם האפשרי ואנשי המקצוע של נתיבים פיננסיים יחזרו אליך בהקדם. אנו נלווה אתכם לאורך התהליך עד לסיומו המוצלח.

0723385100
whatsapp-button