נתיבים פיננסיים – החזרי מס

סגירת עסק פטור

פתיחת עסק עצמאי היא קשה ומורכבת, ויכולה להיות מאוד מתישה עבור האדם הפשוט. מעבר לחששות ולאי הוודאות, יש צורך לבצע הליך בירוקרטי ארוך בכמה מוסדות שיכולים להיות מאוד לא ידידותיים. ראשית, צריך להתחיל בפתיחת תיק במס הכנסה, בו נותנים את השם לעסק ומבינים כמה צריך לשלם למדינה מדי חודש, ולאחר מכן, יש לפנות לפתיחת תיק במע"מ ובביטוח לאומי, ואף לקחת מקדמות לתשלום חודשי, גם אם עוד לא יודעים כמה ואם העסק ירוויח. התהליך יכול להיות ארוך מאוד, ואף להתעכב במשך כמה חודשים, אם התיקים שלכם נמצאים במקומות שונים בארץ, או לחילופין, המשרדים אינם עובדים בימים מסוימים. מס הכנסה עורך מדי פעם בדיקת עוסק פטור לעסקים קטנים לכבי מיסים.

סגירת עוסק פטור

לאחר הפתיחה של העסק, יש התמודדות שונה לחלוטין, שהיא הצורך להרוויח וליהנות מהעסק. אם העסק מרוויח סכום כסף שהוא גדול מ-100 אלף שקלים בשנה, צריך לעבור מעוסק פטור לעוסק מורשה ואז להתחיל לשלם גם מע"מ. יש הרבה מאוד בירוקרטיה הנוגעת לניהול של העסק תוך כדי תנועה, וזה קשור גם לחשבוניות וקבלות, רישום הכנסות והוצאות וסיכום שנתי, שנעשים בחלק גדול מהמקרים בעזרת רואה חשבון שמתמחה בנושא. לעיתים, העסק אינו מצליח ויש צורך לסגור אותו ולעבור תהליך מורכב לא פחות. הוצאה מוכרת עוסק פטור זו הוצאה שהמדינה מכירה בה לבעל העסק.

הזדכות מול הגופים הרלוונטיים

באופן עקרוני, סגירת עסק פטור דומה מאוד לפתיחת עסק. יש לגשת למע"מ, מס הכנסה ולביטוח לאומי ולסגור את כל התיקים הרלוונטיים, כולל הזדכות ו/או תשלום חובות בהתאם למצב העסק. השוני היחידי נוגע לסחורה וציוד שנותר בעסק, כאשר יש לבצע סוג של "מכירה רעיונית" שמטרתה לתמחר את הציוד ולבוא איתו בחשבון מול אותם גופים ממשלתיים. לא פשוט לסגור עסק שחשבתם שיצליח, ולא תמיד זה כדאי. עם זאת, חשוב להבין את התהליך ולראות שהוא זהה לדבר שעברתם בעבר, כך שהקונספט יהיה קצת פחות מאיים.

0723385100
whatsapp-button
דילוג לתוכן