נתיבים פיננסיים – החזרי מס

מה הם נקודות זיכוי? והאם גם אנחנו זכאים להם

'נקודות זיכוי' זו למעשה הטבת מס שמפחיתה את סכום מס ההכנסה על העובד. שווי נקודות הזיכוי מתעדכן מדי שנה וזה בהתאם לעלייה של מדד יוקר המחיה. לדוגמא, השווי השנתי של נקודת הזיכוי לשנה האחרונה 2017 היה - 2,580 ₪.

לכל עובד יש נקודות זיכוי משלו, בהתאם לרשימה של הקריטריונים שמחולקים בכול הקטגוריות. ככל שהעובד עומד בקריטריונים, כך גם יצבור מספר גדול של נקודות זיכוי. המשמעות של מתן נקודות זיכוי לעובד באה לידי ביטוי שמתוך סך כל מס ההכנסה שהעובד צריך לשלם, יופחת סכום ששווה למכפלה של מספר נקודות הזיכוי של העובד.

חישוב מס אלטרנטיב וזכאות להחזר מס

מהם הקריטריונים לקבלת נקודות זיכוי מס?

כפי שנאמר, כל עובד במדינת ישראל זכאי לנקודות זיכוי בהתאם להיותו קשור לאחד מהסעיפים ברשימת הקריטריונים של זכאות לזיכוי מס, שהיא להלן:

 

  • מין וגיל: נקודת זיכוי לאישה שהיא עובדת/ לנוער עובד מגיל 16-18.
  • תושבות: נקודות זיכוי לתושב הארץ/ נקו' זיכוי לעובד זר.
  • בן הזוג: נקודות זיכוי בגין בן זוג שאינו עובד, נקודות זיכוי למי שמשלם מזונות.
  • הורות לילדים: נקו' זיכוי להורה שהוא גרוש או פרוד עבור הגידול של הילדים, נקו' זיכוי להורה מתחת לגיל 44/ נקו' זיכוי להורה לילד עד גיל חמש, נקו' זיכוי להורה לילד עד גיל 18, נקודות זיכוי לאחר לידה. ( צפו בסרטון קצר עם מספר טיפים על זכויות לאחר לידה - לחצו כאן )
  • לימודים: נקו' זיכוי על תואר ראשון, נקו' זיכוי על תואר שני, נקו' זיכוי על תואר שלישי במסלול שהוא ישיר, נקו' זיכוי על תואר שלישי בתחום רפואה.
  • שירות צבאי: נקו' זיכוי לחיילים משוחררים.
  • מוגבלות: נקו' זיכוי להורים לילד אוטיסט, נקו' זיכוי בעד ילד או בוגר עם מוגבלות.
  • עולים חדשים ותושבים חוזרים: נקו' זיכוי לעולה חדש, נקו' זיכוי לתושב שהוא חוזר ותיק.

איך ניתן לקבל את נקודות זיכוי מס?

על מנת לקבל נקודות זיכוי מס, על כול עובד שכיר למלא בקשה בטופס שנקרא 101 בו יש דרישה להחזר מס בהתאם לנקודות הזיכוי. על עובד עצמאי יצטרך למלא ולהגיש בסוף שנת המס את הדו"ח השנתי שלו, במסגרת זו ממלאים את כול הפרטים האישיים. את המסמכים יש להגיש לפני שמסתיימת שנת המס, משמע, לפני תום חודש דצמבר. לאחר מכן, ניתן להגיש בקשה להחזר מס בפני לשכת פקיד השומה אליה משתייך העובד, אך זאת רק עד 6 שנים רטרואקטיבית לאחור

לחצו כאן לבדיקת זכאותכם להחזרי מס

0723385100
whatsapp-button