נתיבים פיננסיים – החזרי מס

האם ניתן לנכות צ'קים לשכירים ולעסקים הנמצאים בחובות מול רשויות המס?

באילו מקרים מתעורר הצורך בניכיון צ'קים

בין אם אתם בעלי עסק ובין אם אתם שכירים, ישנם מקרים שבהם אתם 'נתקעים' ללא כסף זמין – ולכך עשויות להיות סיבות רבות ומגוונות. אך מקורו של מצב זה אינו הדבר החשוב כרגע. מה שחשוב לכם בסיטואציה הנוכחית הוא, מן הסתם, כיצד להתגבר על המצב ומאיפה ניתן להשיג כסף במזומן, ביד, וכמה שיותר מהר. סביר להניח ששמעתם על ניכיון צ'קים, ואם יש לכם כאלו בידכם בוודאי תרצו לפרוע אותם – אך האם המהלך הזה מתאים גם במקרה שיש לכם חובות למס ההכנסה?

 

צ'קים

 

כיצד מבוצע ניכיון הצ'קים

כל חברה לניכיון צ'קים פועלת על פי עקרונות שונים המנחים אותה בעת פנייה מצד אדם שמעוניין לבצע ניכיון לצ'קים שברשותו. העקרונות הללו, ממש כמו העקרונות שעליהם מחליטים הבנקים בעניין זה (אם כי בדרך כלל לא מדובר בעקרונות זהים), מיועדים להגן על החברה: זו הרי נותנת לכם כסף מזומן בתמורה לצ'ק שלכם, ומאחר שיש סיכוי שהוא לא יכובד או יחזור – החברה מסתכנת. העקרונות הללו מבטיחים להקטין את הסיכון הזה למינימום.
לכן חברה שמבצעת ניכיון צ'קים, תבדוק מספר פרטים בסיסיים הנוגעים לאותו אדם ולצ'ק שברשותו: האם החשבון שלו מוגבל (לרוב על פי הצהרתו בלבד), מהו הסכום הנקוב בצ'ק, מתי תאריך הפירעון שלו וכדומה. כשמדובר בבנקים ה'חקירה' תהיה מעמיקה הרבה יותר, והיא תכלול סקירה של החובות העומדים לאותו אדם, תברר מהו העבר הבנקאי שלו מבחינת התפקוד הכלכלי, ואף תחייב את חתימתם של ערבים במסגרת ניכיון הצ'ק.

האם חברות לניכיון צ'קים יסכימו לקבל צ'קים מכל לקוח?

בשורה התחתונה, חברה לניכיון צ'קים תסכים ברוב המקרים לבצע ניכיון של הצ'ק גם אם יש לכם חובות למס ההכנסה או לגופים אחרים. זאת משום שבדרך כלל הן גמישות יותר מבחינת האישור לניכיון. אדם אשר זקוק לכסף מזומן בתמורה לצ'ק דחוי, חשוב שיידע שישנם סיכויים טובים שהבקשה שלו תתקבל, גם אם הוא נמצא כרגע בחובות.
עם זאת, יש לציין כי לא מדובר באישור הניתן באופן אוטומטי. אם לאדם חובות כבדים, אם החשבון מוגבל ואם לא נראה כי האופק הכלכלי של אותו אדם טומן בחובו בשורה אופטימית – הבקשה לניכיון הצ'ק לא תאושר. למעשה, כל פנייה הנעשית לפירעון של צ'ק נבחנת באופן פרטני על ידי אנשי החברה, על מנת להבטיח את צמצום רמת הסיכון שהיא לוקחת על עצמה.

לסיכום
חשוב לזכור: חברה לניכיון צ'קים אשר פועלת על פי חוק היא חברה מכובדת שמבצעת את ההליך תוך שמירה על נהלים מסודרים, מבלי להתגמש ו'להתכופף' מעבר למה שנקבע מראש. יש הנוטים לראות בחברות כאלו גופים אשר מעורבים בשוק האפור וכך הם מקווים לקבל כסף באופן מיידי "בלי להישאל שאלות קשות", אך זהו לא המצב כאן. חברות מסודרות לניכיון צ'קים עובדות באישור משרד האוצר, ופעילותן נעשית לאחר מחשבה רבה ואחרי בחינה של כל מקרה ומקרה לגופו. אם נמצאתם מתאימים – תקבלו את הכסף המזומן ביד במהירות, בניכוי העמלה הקבועה, אך ישנם מקרים שבהם תיתקלו בסירוב גם מצד חברות הללו. קחו זאת בחשבון.

חשוב לציין שגם עסקים ושכירים הנמצאים בחובות יכולים להיות זכאים להחזרי מס. לבדיקת החזר מס מהירה ב 30 שניות ללא התחייבות - לחצו כאן

0723385100
whatsapp-button