נתיבים פיננסיים – החזרי מס

מחשבון החזר מס: האם הוא באמת קיים

כל אזרח עובד בישראל בין אם הוא שכיר או עצמאי צריך לשלם מס הכנסה. מס הכנסה הוא מס שנתי על הכנסות ואלו כספים שעוברים לטובת המדינה, להשקעות שונות, לתחבורה, חינוך, בטחון וכל מה שכולל תקציב המדינה. אך בניכויי המס יכולות להיות גם טעויות ויכולים להיות שינויים שלא הוכנסו. מה שאומר שיש מקרים בהם מגיעים החזרי מס ואת זה יודעים על ידי מחשבון החזרי מס שעושה בדיקת זכאות להחזר מס.

אך מה כולל המחשבון הזה? האם הוא קיים באמת? איך אפשר לדעת מהם ההחזרים הצפויים לנו אם בכלל?

מחשבון החזר מס

פרמטרים לבחינת החזרי מס

בדיקת החזר מס היא בעצם בדיקה של פרמטרים שונים שכולם ביחד נותנים את התוצאה – כמה אמור היה להיות משולם המס והאם מגיעים החזרים או שלא. הנה כמה מאותם פרמטרים שנבחנים על ידי מחשבון המס:

• נתונים כלליים – מחשבון החזרי מס מתחיל עם נתונים כלליים של המבקש. מי הוא, מה מינו, תאריך הלידה, תאריך שירות בצה"ל ושחרור ממנו, עיר מגורים וכדומה.
• הכנסות – מהן ההכנסות בשנת המס המדוברת והאם היו בהן שינויים, שכר, תקבולים מביטוח לאומי, רווח הון מנייר ערך, פיצויי פיטורין וכדומה.
• ניכויים אישיים – תשלומים למס הכנסה, הפקדת המעביד לקצבה, הפקדת העמית לקצבה ואחרים.
• זיכויים אישיים - זיכויי גמל, תרומות, הנצחה, תשלום ביטוח קצבת שארים, זיכוי קצת פנסיה ועוד.
• נקודות סיכוי – מס' ילדים, משפחה חד הורית, גרוש, תואר אקדמי וכדומה.
לוקחים אם כן את כל הנתונים הללו ואחרים, משקללים אותם וכך ניתן לדעת האם מה ששולם הוא מה שאכן צריך היה להיות משולם או שלא.

פרמטרים שונים לנקודות זיכוי

יש לא מעט פרמטרים שנוגעים לנקודות זיכוי שרוב הציבור לא מודע אליהם, עד כדי כך שכמעט לכל שכיר מגיע בממוצע החזרי מס של כ-8000 ₪ בשנה במקרים רבים והוא לא יידע מהם. אלו יכולים להיות פרמטרים כמו: עולה חדש, משלם מזונות, ילד עם מוגבלויות, ילד עם הפרעות קשב, עובדים זרים ועוד פרמטרים שונים שכדאי להתוודע אליהם.

איך מקבלים את ההחזר?

אם אתם רוצים לעשות בדיקת החזר מס בצורה מקוונת אתם צריכים לשלוח את כל הניירת הרלוונטית כקובץ ולבקש החזרי מס ואתם גם יכולים לעשות את זה פיזית. יש לא מעט יועצים ורואי חשבון שעושים את זה וזה הדבר הנכון ביותר לעשות מהסיבה הפשוטה – בלא מעט מקרים זה יכול להיות הפוך מה שאומר שאם אתם חייבים לשלם מס יותר ממה ששילמתם ברגע שתגישו את הבקשה גם ישימו לב לזה. כל מה שאתם צריכים הוא לפנות לאיש מקצוע שיעשה עבורכם את העבודה, יעשה את הבדיקה של המחשבון ויגיש בשמכם.

חשוב לדעת, אין באמת מחשבון רשמי של החזר מס. כל רואה חשבון יכול לבדוק בהתאם לחוק מה מגיע ומה לא.

נתיבים פיננסיים החזרי מס

0723385100
whatsapp-button