נתיבים פיננסיים – החזרי מס

מה הם החזרי מס שבח

במכירת זכות של דירת מגורים או מבנה כלשהו, משרד ועוד, חייב זה שמוכר לשלם מס שבח, בנוסף לכול זה חייב רוכש הזכות במס רכישה, וזאת בהתאם לחוקי מיסוי המקרקעין שתקפים. יש מקרים שבהם אפשר יהיה להפחית את המס שבח או הרכישה באמצעות תכנון מוקדם והבנה שמותאמת לכול נתון מיוחד של המוכרים או הרוכשים.

תכנון מס מוקדם של כול עסקה ושימוש ראוי בהקלה או פטור שקיימים בחוק, עשויים לחסוך לשני הצדדים הרבה מאוד כסף, וזה בהתחשב בשינויים שעברו בחוק המיסוי מקרקעין וההנחיות שפורסמו על ידי רשות המסים.

מס שבח

מדובר במס מרכזי בעולם הנדל"ן בארץ, השם המלא הוא מס שבח ומיסוי מקרקעין, והוא מתקשר לכול מה שנוגע לתחום הנדל"ן בארץ, בהקשר של נושאי הטבות מס שהמדינה מעניקה וכו'. ניתן לחשוב בצורה כלשהי שמס השבח על מקרקעין בישראל הוא כמס שמקביל לעולם הנדל"ן למס רווחי ההון שמשלמים מול רווחי הבורסה לדוגמא, ההבחנה בין שני סוגי רווח ההון שהיא ייחודית לארץ. בבסיס שלו, מס שבח מיושם על רווחי הון שנוצרים ממכירת נכס מקרקעין או ממניות בתאגיד שעוסק במקרקעין. לעומת רווחי ההון, שהוא מגיע ממקור אחר, את מס השבח לרוב יהיה קשה לחשב מכיוון שהוא כולל תהליך של חישוב הרבה יותר מורכב, כשבנוסף ישנם מקרים שבהם ישנו פטור ממס שבח. מס שבח מקרקעין נגבה על ידי רשות המיסים, וזאת בגלל חוק מיסוי מקרקעין , שהוא כאמור מס שמשולם על ידי הצד שמוכר את הקרקע.

סיבות אפשריות לזכאות החזר מס שבח

החזר מס שבח או תשלום מס רכישה, יכול לנבוע מכמה וכמה סיבות ולפי כול מקרה לגופו, על מנת לוודא שיש מקום להחזר מס ניתן לבצע בדיקת החזר מס ולבדוק את זכאותך.

מצבים בהם יכולה להיות זכאות להחזר מס:

  • חלוקת מס השבח בין גבר ואישה בהליך גירושין
  • פריסת השבח, במטרה לנצל מדרגות או נקודות זיכוי
  • קיזוז הפסדים
  • ניצול כול ההקלות שהוענקו בהחלטת מיסוי רשות המסים
  • ניצול של פטורים ועוד.

האם גם אתם מכוסים

 

0723385100
whatsapp-button