נתיבים פיננסיים – החזרי מס

מה ההבדל בין רואה חשבון למנהלת חשבונות

הרבה אנשים טועים ולעיתים לא מבדילים בין התפקיד שרואה החשבון מבצע לבין תפקידה של מנהלת החשבונות. אמנם שני בעלי המקצוע הללו עוסקים בתחום הכספים, אך יש באופי התפקיד שלהם, הבדלים משמעותיים ומהותיים הנוגעים לסמכות של כל אחד מהם, האחריות המקצועית, ההכשרה וכמובן השכר.

לימודים והכשרה מקצועית

תפקיד של ראיית חשבון נחשב ליותר בכיר מתפקיד של הנהלת חשבונות. על מנת להיות רואה חשבון, יש לסיים לימודים אקדמיים בחשבונאות. אלו לימודים הנמשכים כשלוש שנים. ניתן ללמוד באוניברסיטאות או במכללות השונות. לאחר סיום הלימודים, יש לעבור סטאז' באחד ממשרדי רואי החשבון המוכרים וכמו כן לעבור את בחינות ההסמכה של לשכת רואי חשבון.
זאת לעומת לימודי הנהלת חשבונות, שאינם נלמדים באוניברסיטה ולא מקבלים עליהם תואר אקדמי אלא רק תעודת הסמכה. במסגרת הלימודים, נדרשים לעבור מספר קורסים המכשירים את מנהל החשבונות לתת את השירותים הללו. משך הלימודים הוא 300 עד 350 שעות.

אופי התפקיד

עיקר התפקיד של רואה החשבון בא לידי ביטוי בעריכת דוחות, אישור דוחות, טיפול במיסים, בחינת מאזנים והחזרי מס. לדוגמה, כאשר מדובר על החזר מס לשכירים, ניתן לגשת לרואה חשבון. הוא יגיש בשמכם את הטפסים הרלוונטיים בהם: טופס 106, אישור על קבלת גמלאות מהביטוח הלאומי, כמו דמי אבטלה, דמי לידה וכדומה, וכן אישורים על הפקדות לביטוחי חיים, קרנות פנסיה, קופות גמל וכו'. כאשר ההגשה למס הכנסה תבוצע על ידי משרד רואה חשבון, יש סיכוי גבוה שהבקשה שלכם להחזר מס תתקבל ואז הכסף יופקד ישירות לחשבון הבנק שלכם.
עיקר התפקיד של מנהלת החשבונות בא לידי ביטוי באופן מקצועי ולאו דווקא ניהולי (אלא אם כן, מדובר על מנהלת חשבונות שפתחה משרד משלה הנותן שירותים בתחום). התפקיד כולל הזנת נתונים פיננסיים, קליטת קבלות, חשבוניות, ביצוע התאמות בספרים, גביית חובות מלקוחות, תשלום לספקים ועוד.

רואה חשבון מומחה במיסים

רמות השכר

קיימים הבדלים משמעותיים ברמות השכר, זאת משום אופי ההכשרה ואופי התפקיד. בהתאם לכך, סביר והגיוני שרואה חשבון ירוויח הרבה יותר ממנהלת חשבונות. כמו כן, כמובן שיש הבדלים במידה ויש למנהלת החשבונות משרד משלה ואז השכר גם יהיה גבוה בהתאם. מה שכן, הוא יהיה עדיין נמוך יותר מרואה חשבון בעל משרד משלו (שכן היקף העבודה ואופי העבודה שונים לחלוטין).

שורה תחתונה
אם אתם עצמאיים בתחומכם, מומלץ לכם לעבוד עם משרד רואה חשבון מקצועי ועם שנים של ניסיון בתחום. ההמלצה היא לקחת את השירותים ממשרד כזה הנותן גם שירותי הנהלת חשבונות. כך תוכלו להיות בטוחים שקיבלתם את שני השירותים – גם הנהלת חשבונות וגם ראיית חשבון – במקום אחד מסודר. אם אתם שכירים, אתם בוודאי לא תצטרכו שירותים כאלה על בסיס קבוע ועל כן, במידה ויש לכם עניין לסדר כמו למשל החזר מס לו אתם זכאים, אז תוכלו פשוט להתייעץ עם רואה חשבון ולהגיש את המסמכים דרכו בצורה מסודרת ולשלם על השירות באופן חד פעמי.

0723385100
whatsapp-button