נתיבים פיננסיים – החזרי מס

הקלות במס הכנסה: למי מגיע ומי זכאי

תושבים רבים, בגילאים שונים וממגזרים שונים, אשר זכאים לנושא של הקלות במס הכנסה, פועלים על מנת לקבל את המגיע להם – במידה והם מגלים שזכויותיהם בנושא לא ממוצות עד תום, וחלק אחר, בגלל חוסר מודעות או מסיבות אחרות, לא נוקט בפעולה בכדי לקבל את המגיע לו. כתוצאה מכך, במקרים רבים, הוא עלול להפסיד סכומי כסף גבוהים – הקלות המס יכולות להצטבר לאלפי שקלים במהלך השנה ולעשרות אלפי שקלים ויותר, במרוצת השנים. ההקלות במס הכנסה באות לידי ביטוי בנקודות זיכוי, כאשר כל נקודת זיכוי שכזאת, מקטינה את גובה המס.

מי זכאי להקלות במס הכנסה?

אנשים רבים באוכלוסייה זקוקים לנקודות זיכוי, הניתנות מעבר לנקודות המגיעות לכל העובדים שהינם תושבי ישראל – 2.25 נקודות זיכוי ממס הכנסה. בין הזכאים לנקודות נוספות: בני נוער אשר עובדים, יהיו זכאים לנקודת מס, נשים עובדות זכאית לחצי נקודת זכות נוספת, עובדים שבן או בת הזוג שלהם הוא ללא הכנסה, יהיו זכאים במקרים מסוימים לנקודת זכות, הורים גרושים זכאים גם הם לנקודת זכות, חד הוריים זכאים גם הם לנקודת זכות.

זכאים נוספים הם סטודנטים שסיימו לימודיהם, חיילים משוחררים, עולים חדשים, עובדים זרים, אנשים אשר מתגוררים בישובים מסוימים ואנשים נוספים. כמובן, שבכדי לקבל את אותן הקלות במס הכנסה, חשוב להיות מודעים לזכאות להן. מעבר לזה, חשוב לדעת, שבמקרים רבים ניתן לבקש החזרי מס – לדוגמא, במקרים בהם לא הייתה מודעות לזכאות לנקודות הזיכוי, וכחלק מכך, שולמו בפועל מיסים גבוהים יותר למס הכנסה, מאלו אשר היו אמורים להיות משולמים בפועל. ( צפו בקריטריונים לעמידה בזכאות עבור שכירים )

הקלות במס הכנסה

כיצד ניתן לקבל את ההקלות?

כאמור, הדבר החשוב ביותר הוא המודעות לאותן הקלות מס – ולסיבות בגינן הן ניתנות – בדרך כלל, זאת תהיה אחריותם של המעבידים, לחשב את נקודות הזיכוי, בהתאם לנתונים שונים הנוגעים לעובדים. יחד עם זאת, ברגע שעובדים מסוימים מגלים שהם זכאים להקלות מס, ומסיבה כזאת או אחרת הם לא קיבלו את אותה הנחה במס הכנסה עד עכשיו, באפשרותם להגיש בקשה להחזר מס. חשוב שתדעו, שלאחר הגשת בקשה להחזר מס, הכסף המגיע לכם יעבור ישירות אל חשבון הבנק – ברוב המקרים, תזכו לקבל את הכסף, לאחר תקופת זמן של בין חצי שנה לשנה ממועד הגשת הבקשה.

יחד עם זאת, חשוב לדעת שבמקרים בהם מדובר בחזרי מס, שהזכאות להם נובעת כתוצאה מטעות של המעביד – לדוגמא, מעבידים אשר אינם מעודכנים במצב נקודות הזיכוי המגיעות לעובדים שלהם, קיימת אפשרות לקבל את ההחזר במסגרת תלושי המשכורת – יחד עם זאת, במידה והסתיימה שנת המס, הפרוצדורה לבקשת ההחזרים וקבלתם, תעבור דרך מס הכנסה, ותהיה כרוכה בתהליך ארוך יותר – כאמור, מי שמתקשה עם התהליך, יוכל תמיד לפנות לחברות חיצוניות או לאנשי מקצוע אשר מתמחים בנושא זה.

0723385100
whatsapp-button